Çerez Örnek

Modern Sanat: Bunu Ben de Yaparım!

PROGRAM BİLGİLERİ 

PROGRAM ADI

Modern Sanat: Bunu Ben de Yapabilirim!

PROGRAM KOORDİNATÖRÜNÜN ÜNVANI ADI SOYADI

Araş. Gör. Dr. Dilek Maktal Canko

ÜNİVERSİTE, FAKÜLTE VE BÖLÜMÜ

Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü

YAŞ GRUBU (6-18 yaş aralığı)

10-14

KONTENJAN (max:       min:      )

Max 15 min 7

PROGRAMIN YAPILACAĞI  YER

Edebiyat Fakültesi

27 Haziran 2019

10:00-12:00

TEL

 

3734412 - 3114156

E-POSTA

dilek.m.canko@ege.edu.tr

AYRINTILI EĞİTİM PROGRAMI

27 Haziran 2019 saat: 10.00-12.00

Modern Sanat nedir? Modern Sanat Eserlerine Nasıl Bakmalıyız? Gerçekten onu sen de yapabilir misin?

 

Modern sanatın ne demek olduğuyla başlayacağımız dersimize 19. yüzyıl sonundan başlayarak günümüze kadar gelen sanat akımlarından ve eserlerinden örnekler sunarak devam edeceğiz.

19. ve 20. yüzyılın dünya tarihindeki önemli olaylarının (sanayi devrimi, dünya savaşları gibi) insanlık üzerindeki etkisinin sanata yansımasını inceleyeceğiz.

Kübizm, Fütürizm, Süprematizm, De Stijl Grubu, Dadaizm, Sürrealizm, Soyut Ekspresyonizm, pop art, op art, kavramsal sanat, performans sanatı, enstalasyon sanatı, minimalizm, sokak sanatı, arazi sanatı, video sanatı, şehir sanatı, dijital sanat akımları örnekleri ve sanatçıları ile birlikte ayrıntılı olarak incelenecektir.

20. yüzyılın sosyal olaylarıyla birlikte değişen dünya algısının sanatsal ifadesi olan modern sanat örneklerinin tanıtılmasıyla çocuklarımızın sanat kavramı üzerinde düşünmeleri sağlanacaktır.

PROGRAM İÇERİĞİNİ AÇIKLAYLAYICI YAZI

Modern Sanat 19 yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl özelliklerini yansıtan sanat dalıdır. Modern sanat aslında gelenekselleşmiş kalıplara ve kurallara bir başkaldırıdır. Modern sanat izleyicisi “Bu sanat mıdır? Bunu ben de yaparım!” söylemlerini sıklıkla kendisine tekrarlar. Ama aslında öyle midir? İzleyenlere basit ve kolay yapılır gibi görünen bu eserler niçin müzelerde sergileniyor? Aslında sanatçıların ve eserlerin söylemek istedikleri nelerdir? Bu eserler izleyicilere sanat ve hayat üzerine düşünme ve sorgulama fırsatı verirler.

Modern sanat uzun yıllar var olan sanat algısını değiştirmiş ve yenilemiştir. Günümüzün sanatını tanımak çocuklarımızın müzelere ve galerilere gittiklerinde eserlere daha bir ilgiyle bakmalarına ve günümüz dünyasının sanatını ve sanatçısını tanımalarına yardımcı olacaktır.

Bu eğitim ile hedeflenen, çocukların 20. yüzyıl ile değişen sanat algısını tanımalarını, galerileri ve müzeleri gezerken daha bilinçli olmalarını ve sanatın sosyal, siyasi ve kültürel ortamlara bağlı olarak değiştiğini, geliştiğini algılatarak sanat kavramı üzerine düşünmelerini sağlamaktır. Dersimiz sanatçıların eserlerinin gösterileceği power point gösterileri ve her derste kendilerini de ifade edebilecekleri uygulama dakikaları ile işlenecektir. 

EĞİTİM ÜCRETİ

40 TL (EGE PERSONELİ İÇİN 32 TL)

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ